м. Львів

Фотовиставка “ФРАГМЕНТИ З МИНУЛОГО”

PL  DE

Фотографії старого Львова з колекції Олександра Коробова

Дата проведення:  8 – 27 серпня 2017 року
Місце проведення: Львівський палац мистецтв, вул. Коперника, 17
vystavka

На виставці експонується понад 30 фотографій старого Львова та мешканці на його тлі, кінця ХІХ – першої третини ХХ ст. у форматі 2,5м х 1,5м. Завдяки новітнім технологіям світлини збільшені з високою роздільною здатністю, що дозволяє відчитати всі написи на афішах та вивісках, побачити вирази облич та вбрання перехожих, архітектурні деталі будівель, якість бруківки, газони та квітники, інтер’єри за заскленими вікнами будинків.

Експозиція дає уявлення про те, як змінювалась частина міської забудови. Експонати підібрані так, що відвідувачі виставки впізнають характерні міські види одразу, а декотрі міські фрагменти тільки після прочитання анотацій, долучених до кожної фотографії. В анотаціях подаються датування та загальний опис фотографії, атрибуція авторства.

Окремі фотографії є відомими, інші – демонструються вперше.

У загальному контексті виставка дає можливість відчути атмосферу столичного та міжвоєнного Львова, проникнути в глибину переживань людей того часу з їх турботами та надіями.

Виставку цікаво буде відвідати всім небайдужим львів’янам – тим, хто переймається історією та культурою Львова, хто вболіває за збереження його архітектурної спадщини.

Розгорнута експозиція приверне увагу і гостей міста – в першу чергу завдяки унікальності фотографій, які спонукають розгорнути аналогічні експозиції в інших містах України.

Головною метою цього культурного заходу є розкриття перспективи становлення Музею історії фотографії у Львові. Дана виставка повинна торувати шлях для створення музею і зацікавлення в ньому громадськості міста.

Організатор: Олександр Коробов

Куратор виставки: Ігор Сьомочкін

Технічний директор: Зеновій Підперигора

За участі:
Українського комітету ICOMOS
Музично-меморіального музею С. Крушельницької

photomuseum

“Існує усталена думка, що Львів, – місто нове… Його “благоустрій” відволікає увагу від старовинних споруд, але тим цікавіше відшукувати ці дорогоцінні вкраплення в обрамування з блискучих будівель”, – писав у 1914 році художник та мистецтвознавець Георгій Лукомський.

Нове і  давнина у новому спектрі застигли на світлинах львівських фотомайстрів кінця ХІХ – першої третини ХХ століть як кадри, моменти швидкоплинного часу. Hic et nunc – тут і тепер – фотокамера фіксує миттєвості міської тканини незалежно від того, що було з нею перед тим, і що буде опісля. Кожна світлина набуває ваги як трансцедентальний фрагмент у хронологічному вимірі міського простору, натомість у широкому огляді з позицій сьогоднішнього дня – як документ епохи.

Ціль, яку поставив перед собою автор виставки Фрагменти з минулого Олександр Коробов, – оживити давні світлини, дати можливість глядачеві зануритися в минуле Львова і уздріти там кожну деталь. Деякі з фотографій відомі – вони репродуковані в популярних виданнях та на сайтах інтернету, інші досі ніде не публікувалися.

Колекціонерові довелося прикласти чимало зусиль для опанування якості контактного друку при максимальному збільшенні фото. Після звернення до зарубіжного досвіду та багатьох спроб йому вдалося досягнути відповідного ефекту. Так народилася ідея представити широкій публіці якісні старі фотографії міста у збільшеному форматі.

При відборі світлин був використаний широкий жанровий спектр –від далеких панорам до фото поважної пари в авто на вулиці міста. Але і тут, і там прискіпливий глядач віднайде специфічні деталі, що приховані від нас на будь-якій дотепер публікованій версії світлини.

Окремо представлена стара львівська архітектура. Тогочасні фотографи знаходили для сакральних об’єктів нові своєрідні ракурси з верхніх точок, або знизу, де важко уявити мольберт художника.

Інша група світлин – фіксація будинків, призначених для зносу. При цьому фотограф, як правило, намагався представити такий об’єкт у найвигіднішому світлі, обдарувати його прощальним поцілунком.

Нові на той час будівлі ніби звикають, обживаються у новому середовищі, тільки-но народившись in vivo з паперових проектів. Елеґантні, блискучі, вони творять нові міські акценти та домінанти.

На фотографіях можна відчитати написи вивісок та афіш, придивитися до якості бруківки чи архітектурного декору. І головне – до людей: дітей та дорослих; урядників, ремісників, гендлярок, комерсантів, до тих, хто позує фотографу, і випадкових перехожих. На окремих знимках бачимо масові скупчення львів’ян – при Ринку, на Марійській площі.

До світлин подані короткі анотації у довільній формі. Самі ж фото – майбутні експонати  Музею історії фотографії у Львові.

p70201

p70202